Klęcznik – wyposażenie Kościoła

Klęcznik, jest rodzajem specjalnego mebla, służącego do siedzenia lub klęczenia, z równoczesnym oparciem kolan o podnóżek. Podnóżek, stosuje się przy klęczniku po to, by zmniejszyć obciążenie statyczne układu kostno-mięśniowego kończyn. Na typowy, tradycyjnie wykonany klęcznik, składają się: podnóżek, pulpit i ławeczka. Możemy wyróżnić trzy, główne jego rodzaje, jakie stosuje się w Kościele katolickim. 

KLĘCZNIK MODLITEWNIK

To rodzaj klęcznika, dla którego charakterystyczne jest to, że posiada on podnóżek. Dzięki temu, wierni zgromadzeni w Kościele, nie muszą słuchać nabożeństwa, klęcząc na zimnej posadzce. Przed ołtarzem zwykle również umieszcza się klęczniki modlitewne.

Są one szerokie i wykonane w ten sposób, by mogły pomieścić większą liczbę osób. Klęczniki znajdujące się przed ołtarzem, tradycyjnie nie posiadają ławeczek, ale wyposażone są jedynie w pulpit. Wykorzystuje się je do adoracji i przyjmowania sakramentów przez wiernych. 

KLĘCZNIK – OCHRANIACZ

Ten klęcznik https://www.meritohurt.pl/kleczniki/klecznik-taize-karmelitanski,4109,1.html swoim wyglądem przypomina podkładkę pod kolana. Obity miękkim materiałem, ma zapobiec otarciom kolan podczas czasu poświęconego na długą modlitwę. Jest wykorzystywany zarówno w Kościołach jak i innych miejscach wiary, ponieważ jest bardzo użyteczny, praktyczny i nie zajmuje wiele miejsca.

Najlepiej sprawdza się, gdy nasze kolana narażone są na przebywanie przez dłuższy czas w pozycji podkurczonej. Bywa wykorzystywany również w trakcie prac w ogrodzie, przy układaniu przez mnichów kostki brukowej lub innych rodzajów parkietu.  

KLĘCZNIK – TABORET

Inna nazwą, jaką używa się na określenie klęcznika-taboretu, jest klękosiad. Jest to rodzaj ergonomicznego krzesła, wykorzystywanego podczas różnych prac. Jest skonstruowany w taki sposób, by zapewnić osobom z niego korzystającym jak największą wygodę oraz komfort pracy.

Składa się zwykle z siedziska, i części, która stanowi podparcie dla kolan czy też goleni. Najczęściej klęczniki-taborety są wyposażone w możliwość ich regulacji oraz dostosowywania do przyjętej przez nas w trakcie pracy, pozycji.