Medalik czy krzyżyk?

Medalik to najczęstszy prezent z okazji pierwszej Komunii św. Jest wyrazem naszej wiary i ufności w Bożą opatrzność. Medalik z Maryją, papieżem Janem Pawłem II lub innym świętym noszącemu ma przysporzyć wielu łask, ale bardzo ważne jest, by nosić go właśnie na szyi.

Krzyż św Benedykta czy medalik

Jego wyjątkowość polega na tym, że krzyż wpisany jest w formę medalika. Sam znajduje się na rewersie, a jego belki zwierają wyjątkowe słowa. Belka pionowa to Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem), zaś na belce poprzecznej znajdują się litery: NDSMD oznaczające: Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł – dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem). Oprócz tych dwóch jeszcze jeden skrót znajduje się na obrzeżach medalika: VRSNSMV – SMQLIVB i oznacza on: Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności – Złe jest to co podsuwasz, sam pij trucizny). Ten ostatni napis sprawił, że krzyż św Benedykta niezwykle skuteczny jest w ochronie przed złymi duchami.

Na szyi i w różańcu

Medalik lub krzyżyk mogą być noszone samodzielnie, ale często są również przywieszkami do bransoletek lub łącznikiem w różańcu. Jeśli jesteśmy przywiązani do jakiego szczególnego świętego, to medalik może również przedstawiać jego wizerunek. Często jest to na przykład św. Krzysztof lub właśnie medalik z krzyżem św. Benedykta.

Krzyż patrona św. Benedykta można zamówić na https://www.meritohurt.pl/krzyze-sw-benedykta.html