Najważniejsze świece w kościele, czyli świece ołtarzowe

Świeca ołtarzowa to szczególny rodzaj świecy, która jest stawiana podczas Mszy Świętej w najważniejszym miejscu, czyli na ołtarzu. Światło pochodzące od świec ma wyjątkowe znaczenie. Jest symbolem życia i Jezusa Chrystusa, nie może więc go zabraknąć podczas nabożeństwa. Świece ołtarzowe olejowe to dobry sposób na trwały i duży płomień.

Rodzaje świec a okresy liturgiczne

Ornamenty i zdobienia obecne na świecach ołtarzowych olejowych uzależnione są trwającego okresu liturgicznego i obchodzonych świąt. Ma to bardzo istotne znaczenie dla każdego rodzaju nabożeństwa. Wśród wszystkich wyróżnimy świece ołtarzowe roratnie, gromnice oraz najważniejszy paschał, który po raz pierwszy zapalany jest w Wielką Sobotę podczas liturgii światła. Ich zdobienia mogą być bardzo piękne,
a często to niepowtarzalne rękodzieło. Niektóre ornamenty mają bardzo ważną symbolikę, jak na przykład świeca na okres Wielkiej Nocy, gdzie znajdują się symbole oznaczające rany chrystusowe.

Co może znajdować się na świecach ołtarzowych olejowych?

Świece ołtarzowe olejowe wykonane są między innymi z tworzywa sztucznego lub wosku. W środku posiadają wkład olejowy, który może być wielokrotnie uzupełniany. Dostępne są zazwyczaj w kolorze białym lub żółtym oraz ozdabiane w bardzo różny sposób. Znajdą się tam motywy roślinne, ornamenty, najważniejsze symbole jak krzyże, Serce Jezusa, napisy, np. „Jezu ufam Tobie” czy IHS. Świecę zdobić mogą także wizerunki Maryi lub Jezusa.