Obraz Jezusa Miłosiernego

To przedstawienie ludzkiej postaci Jezusa Chrystusa jest chyba jednym z najbardziej znanych nie tylko w wierze katolickiej w Polsce, ale i w całej popkulturze w naszym kraju. Jezus Miłosierny to obraz, który znają nawet ci, którzy nie są w żaden sposób związani z kościołem i wiarą w Boga. Pojawia się on nie tylko w budynkach kościelnych, lecz w wielu różnych miejscach. Jego niezwykła popularność sprawiła, że poniekąd wrósł już na stałe w polską kulturę.

Jezu, ufam Tobie

doskonały obraz jezusa miłosiernegoObraz z Jezusem Miłosiernym znany jest również pod nazwą „Jezu, ufam Tobie”. Przedstawia on mężczyznę, Chrystusa, posiadającego długie włosy oraz zarost. Jest on odziany w długą, białą szatę. W charakterystyczny sposób wznosi prawą rękę ku górze w powszechnie znanym geście błogosławieństwa, zaś lewą dotyka miejsca, w którym znajduje się jego serce. I z tego miejsca widać również pojawiające się promienie – jeden z nich jest czerwony, drugi zaś biały. Kolory te posiadają niezwykłą symbolikę. Jasny oznacza wodę, która oczyszcza duszę z grzechu, zaś czerwony to oczywiście krew. Symbolika ta w jasny sposób nawiązuje do nowotestamentowego przekazu o ukrzyżowaniu Jezusa. To wówczas bowiem z przebitego włócznią boku Mesjasza miały wypłynąć właśnie krew oraz woda.

Obraz Jezusa Miłosiernego – historia

Pierwszą osobą, która namalowała obraz z postacią Jezusa Chrystusa ukazanego właśnie w taki sposób, był Eugeniusz Kazimirowski. Jego dzieło powstało w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku na podstawie projektu przedstawionego przez siostrę Faustynę, która z kolei miała odebrać go od samego Chrystusa, który się jej objawił i przekazał swoją wolę co do tego malunku. Jednak najbardziej rozpowszechniona wersja obrazu Jezusa Miłosiernego została stworzona dziesięć lat później i wyszła spod pędzla Adolfa Hyły, który zdecydował się na namalowanie go dla Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Dziś pierwotną wersję obrazu możemy podziwiać w wileńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zaś wersja Hyły jest znana w całym chrześcijańskim świecie.