Świeca paschalna w domowym zaciszu

Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w kalendarzu chrześcijan. Uroczysta liturgia, podniosłość obrzędów oraz ich symbolika przypominają nam o istocie samego zbawienia. Część symboli znanych z obrzędów kościelnych zdążyło przeniknąć wprost do domowych liturgii. Jednym z nich jest świeca paschalna.

Świeca paschalna w domowym zaciszu


Paschał symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, który niesie nam światło życia i zbawienia. Miejsce świecy w liturgii Triduum Paschalnego jest bardzo istotne, znalazła ona także swoje miejsce w domowej liturgii obchodów Wielkanocy, podczas uroczystego śniadania w niedzielę Zmartwychwstania.

Zapalona świeca przy stole Wielkanocnym


Paschalik wielkanocny, który możemy nabyć na plebanii lub w zakrystii przed świętami symbolizuje Chrystusa, który swoim światłem rozświeca domowe mroki i niesie nadzieje na wieczne życie. Jest to mniejsza wersja paschału uczestniczącego w liturgii, który uświetnia domowe świętowanie Zmartwychwstania. Spożywanie pokarmów wielkanocnych przy zapalonej świecy, a także modlitwa przed spożyciem dodają wzniosłości chwili i podkreślają jej charakter. Zapalając świecę w domowym zaciszu łączymy się w świętowaniu z całym Kościołem tajemnicy przejścia ze śmierci do życia przez Jezusa.

Paschał odgrywa istotną rolę w liturgii, a jego symbolika pozwala nam na przypomnienie istoty świąt Wielkanocy. Świąt, które są istotą całego chrześcijaństwa.